User Tag List

Pokaż wyniki 1 do 3 z 3

Wątek: Gra Endera

  1. #1
    Gaduła Elvanish's Avatar
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    121
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Domyślnie Gra Endera


    Orson Scott Card - Ender's Game

    Szczerze? O Enderze usłyszałem pierwszy raz dopiero wtedy, gdy rozpoczął się ten ogromny hype na film o nim ("Gra Endera"). Jako, że filmu nie oglądałem (postanowiłem poczekać na jakąś przyzwoitą wersję online), zakupiłem książkę pod tym samym tytułem. Mogę powiedzieć tylko jedno: cieszę się, że jeszcze nie obejrzałem ekranizacji, ponieważ książka jest tak bardzo wciągająca, że mało brakowało, a 'wciągnąłbym' ją w jeden dzień.

    A było to tak: Zrobiłem sobie prezent na święta, książkę zakupiłem, ale postanowiłem nie ruszać jej przez chwilę. Leżała więc na półce, patrzyła na mnie i szeptała "Marku, zrób coś. Ender czeka". Po dwóch dniach walki z samym sobą, budząc się o 13 rano, sięgnąłem po książkę, którą poprzedniego wieczora położyłem sobie 'na wszelki wypadek' pod ręką.

    Nie myśląc nawet o śniadaniu, odlaniu się czy umyciu ryja zacząłem czytać. Dość powiedzieć, że (z krótkimi przerwami, max 20 minut) skończyłem 'sesję' ok. godziny 22 mając przeczytane 3/4 książki. Byłem wściekły, bo wiedziałem, że koniec się zbliża. Postanowiłem więc nie zasiadać do książki przez kolejne 48 godzin, żeby nie skończyć jej za szybko i nie 'zgłodnieć' za następną. Dwa dni później dokończyłem, byłem zachwycony.

    Ale do rzeczy. Ktoś, kto nie oglądał filmu lub w ogóle o nim nie słyszał (Jest ktoś taki? Wielka premiera, masa ludzi spuszczających się nad efektami mówią same za siebie) może nie wiedzieć o co chodzi, więc pokrótce wytłumaczę:
    Wiele lat temu ludzkość została zaatakowana przez tzw. "Robale" (z ang. Buggers) - insektopodobne stworzenia z obcej galaktyki. Po dwóch odpartych inwazjach Robali (pierwszej - 'rozpoznawczej' i drugiej - 'kolonizacyjnej') ludzkość przystąpiła do kontrataku. Nie mając jednak żadnego WYBITNEGO umysłu w szeregach swojej floty, który mógłby tę właśnie flotę poprowadzić do zwycięstwa, od małego kontrolowali każde urodzone dziecko. Jego zachowanie, intelekt. Po odrzuceniu rodzeństwa Endera przez wojsko (pokrótce - ultrainteligentni, jednak mający pewne wady, które wykluczały ich z dalszej 'edukacji'), wybrali właśnie małego Andrew (którego swoją drogą wszyscy nazywają 'Trzecim' w związku z tym, że większość państw świata pozwala na posiadanie tylko dwójki dzieci, za każde kolejne nakładane są sankcje).
    Andrew, jako ponadprzeciętnie inteligentny sześciolatek, zostaje wysłany do szkoły bojowej, w której uczy się, jak walczyć. Jest to wszystko prowadzone na zasadzie pewnej 'gry' (stąd tytuł), która polega na rywalizacji poszczególnych 'armii' (każda składająca się z dzieci ze szkoły bojowej). Walki rozgrywają się w zerowej grawitacji, każda walka polega na dotarciu do bramy przeciwnika.

    Nie będę zanudzał was, ani spoilerował, co się dzieje w książce. Mnie przede wszystkim urzekła złożoność postaci Endera oraz jego rodzeństwa. Z jednej strony - dzieci, jak każde, mające własne, dziecięce problemy. Z drugiej jednak - niezwykle dojrzali, jak na swój młody wiek. Ich psychika oraz sposoby rozwiązywania pewnych problemów, pokonywania przeszkód, ich życiowe cele... To wszystko wykracza ponad wszelkie ramy, jest to przedstawione bardzo solidnie, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły (szczególnie mówię tu o postaci Endera).


    Podsumowując: Zdecydowanie polecam. Jeśli jesteś fanem fantastyki, lubisz złożone postaci oraz (wg. mnie) dość oryginalną fabułę, jest to pozycja obowiązkowa.

    Zastrzegam jednak: Jest to tylko moja opinia. Jeśli czytałeś książkę i masz zupełnie inne zdanie na ten temat - szanuję to. Przedstaw je tutaj, daj do myślenia mi oraz tym, którzy wciąż się wahają, czy zabrać się za lekturę, czy nie.

    Tymczasem ja zabieram się za kolejną część.
    Pozdrawiam, Elvan.

    @Edit
    Mała poprawka po zamieszczeniu regulaminu.
    Ostatnio edytowane przez Elvanish : 04-01-2014 o 03:14 Powód: Bo regulamin nakazuje okładkę i autora :|
    Cytat Napisał dziq76plx3
    Zawsze trzeba sobie radzić, nawet w prima aprilis, pamiętaj o tym koleś.

  2. #2
    Gaduła Elvanish's Avatar
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    121
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Domyślnie

    Piszę kolejny post bo nikt tu już nie zagląda, a może kogoś to zainteresuje:
    Jestem właśnie po seansie filmu i muszę powiedzieć, że kosmicznie okroili całość. Nie dziwi mnie to co prawda, bo ciężko byłoby zawrzeć fabułę całej książki w jednym filmie, ale przykro mi, że 'wykroili' w zasadzie jeden z moich ulubionych wątków pobocznych (który równie dobrze mógł być najważniejszym zaraz po tym głównym). Nie będę mówił, jaki, bo nie chcę spoilerować.
    No i lekko zmienione zakończenie też mi się nie podobało, ale jak już pisałem, nie oczekiwałem po filmie zbyt wiele. Jeśli jednak film się komuś spodobał - to książka to absolutny 'must read'.

    Żeby nie było, film mi osobiście do gustu przypadł. Nie jest to ARCYDZIEŁO kinematografii, ale, bądźmy szczerzy, nigdy takim arcydziełem ten film nie miał być. Ot kolejny przyjemny film, jakich wiele.
    Cytat Napisał dziq76plx3
    Zawsze trzeba sobie radzić, nawet w prima aprilis, pamiętaj o tym koleś.

  3. #3
    Banned
    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Miasto
    mieszkam w mieszkaniu
    Posty
    139
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Thumbs up

    Cytat Napisał azbest w rzeczywistości
    ej poczytałbym jakąś fantastykę, tylko nie wiedźmina
    Cytat Napisał ludzie z otoczenia azbesta z rzeczywistości
    endera przeczytaj tylko filmu nie oglądaj
    Cytat Napisał forum
    heh, prawilne
    nie zawiodłem się

     Click to show spoiler



    nie przeczytałem tego w tak ekspresowym tempie, ale spokojne rozłożenie na 3 dni było dobrym posunięciem

    niebawem pójdę po Mówcę Umarłych - ponoć takie same, ale jednak totalnie inne

    daję okejkę


Zasady Postowania

  • Nie możesz zamieszczać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać postów
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •