ARMIA Podkarpacki OTS  

Wróć   ARMIA Podkarpacki OTS > Forum Wielotematyczne > Poradniki

Zamknięty Temat

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 18-06-2010, 10:53   #1
Devil murder v3
Banned

Miasto: Mama mnie czyma w pifnicy
Devil murder v3 po prostu wymiata!Devil murder v3 po prostu wymiata!
Devil murder v3 po prostu wymiata!Devil murder v3 po prostu wymiata!Devil murder v3 po prostu wymiata!Devil murder v3 po prostu wymiata!Devil murder v3 po prostu wymiata!Devil murder v3 po prostu wymiata!
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do użytkownika Devil murder v3
Domyślnie Jak przyspieszyć swój komputer oraz usunąć śmieci.

Witam serdecznie.
W dniu dzisiejszym chciałem pokazać Wam, drodzy użytkownicy, jak przyspieszyć komputer oraz zwolnić niepotrzebne miejsce na dysku.

Krok 1

Pobieramy CCleanera z tej strony [KLIK].

Nie będę objaśniać przebiegu instalacji, bo chyba każdy to potrafi

1. Otwieramy CCleanera, wchodzimy w zakładkę Cleaner, zaznaczamy wszystko wg. screenu, następnie klikamy Uruchom CCleaner. Jeżeli robisz to pierwszy raz - może to potrwać dłuższą chwilę. W Windowsie Viście może usunąć nawet 15GB plików.

PAMIĘTAJ, JEŻELI NIE CHCESZ USUWAĆ HISTORII STRON, ANI COOKIES, TO JE ODZNACZ, aczkolwiek ja preferuję usuwanie ich.

2. Wchodzimy w zakładkę rejestr. Zaznaczamy WSZYSTKO, CO JEST MOŻLIWE. Klikamy Skanuj, aby znaleźć problemy. Program zapyta nas, czy chcemy utworzyć kopię rejestru. Odrzucamy jego propozycję - jest to niepotrzebne, program jest w pełni bezpieczny. Kiedy wykryje nam wszystkie problemy, klikamy Napraw wszystkie zaznaczone problemy..

Gratuluję, właśnie uwolniłeś dysk komputera o parę(naście) GB zbędnych plików.

Krok 2

Czyścimy pulpit! Tak, jest to jedna z najważniejszych rzeczy. Spędzając dużo czasu u kumpli, jestem świadkiem, jak mają za przeproszeniem zapierdolony cały monitor od ikon

1. Posegreguj pliki tematycznie/rodzajowo (jpg/skróty/txt itd) w folderach.
2. Pousuwaj zbędne instalki!
3. Poprzenoś nieużywane pliki + MP3 + filmy + eq. b. potrzebne instalki na drugi dysk.
4. Pousuwaj stare dokumenty, zdjęcia i pliki, oczyść folder Moje dokumenty, dbaj o porządek na pulpicie!
5. Jeżeli masz taką możliwość - nagrywaj pliki na płyty, a potem usuwaj je z dysku.

Krok 3.

Niepotrzebne gry i programy. Zapewne powiesz "Ale ja wszystkiego używam!". Nie masz racji. Na pewno jest chociaż jeden program, który tylko zawadza. Przejrzyj dokładnie listę Dodaj/usuń programy. Nie rozczulaj się i nie mów "To mi się na pewno jeszcze przyda!", skoro nie używałeś czegoś ponad rok. Zajmij się również deletowaniem gier, w które nie grasz. To bardzo istotny element, często potrafią bardzo mulić komputer.

Krok 4.

Zainstaluj NOD32; Instalka [KLIK].

Po instalacji włącz skanowanie dogłębne dysku. Jeżeli masz jakiekolwiek wirusy - Nod się nimi 'zaopiekuje'. Robaki oraz trojany nieźle potrafią męczyć komputer.

Krok 5.

Ogranicz graficzne elementy komputera. Niby taka pierdoła, a usunięcie jej przyspiesza komputer o 40-100%. Nie martw się, że Twój komputer będzie nieatrakcyjny - ważne, żeby był szybki i stabilny.

1. Klikamy prawym przyciskiem na ikonie Mój komputer, następnie klikamy Właściwości. Wybieramy zakładkę Zaawansowane, następnie w podkategorii Wizualizacje - Ustawienia.

'Ptaszki' robimy wg. screenu.

Klikamy OK.

Krok 6.

Defragmentacja dysku. Jeżeli nie jesteś obeznany w sprawach 'komputerowych', zapytasz "Co to jest?". Już Ci odpowiadam, drogi czytelniku. Usuwając cokolwiek z dysku, robią się "dziury" w ciągłej przestrzeni. Defragmentacja ma na celu ich "załatanie" oraz posegregowanie plików systemowych, aby komputer szybciej chodził.

No to jazda!

Klikamy lewym przyciskiem na Mój komputer, następnie wybieramy Dysk C, na którym klikamy prawym przyciskiem. Wybieramy Właściwości, następnie kartę Narzędzia, a w późniejszym czasie naciskamy Defragmentuj.

Wybieramy z listy w pierwszej kolejności Dysk C, wciskamy Defragmentuj. Jeżeli robisz to pierwszy raz - licz się z tym, ze może to potrwać nawet 2 godziny. Powtarzamy tą czynność z pozostałymi dyskami.

Koniec pracy z defragmentacją.

Odczuwasz tą różnicę? ;-)

Krok 7.

Jak przyspieszyć start komputera? Nic trudnego!

Wchodzimy ponownie w CCleanera, zakładka Narzędzia, podkategoria Autostart.

Usuwamy to co niepotrzebne. Od razu, bez zastanowienia wyjeb Gadu-gadu, Skype i inne tego rodzaju pierdoły, jeżeli je w autostarcie posiadasz. Zostaw tylko usługi systemowe/antywirusa/oprogramowanie routera itd. ŻADNYCH zbędnych programów!

Krok 8.

Usuwamy dźwięki. Nie irytuje Cię ten dźwięk podczas włączania oraz wyłączania komputera? Mnie jak najbardziej. Oraz odgłosy wyświetlających się błędów.

Wchodzimy w Panel Sterowania, Dźwięki i urządzenia audio, następnie wybieramy kartę Dźwięki.

Z listy Schemat dźwiękowy wybieramy Bez dźwięków. Klikamy ok.

Krok 9.

Wygaszacz ekranu. Ktoś powie "No chyba Cie zdrowo pojebało! Wygaszacz spowalnia komputer? Buehehe, rzal pe el". Niestety jest to prawda. Spowalnia, co prawda w mały stopniu, ale zawsze.

Klikamy na pulpicie prawym przyciskiem, wybieramy Właściwości, karta Wygaszacz ekranu i z listy wybieramy Brak.

W zamian za wygaszacz, proponuję włączyć opcję wyłączania zasilania monitora po upływie xxx minut. Działa to jak wygaszacz, tylko nie zużywa prądu ani nie muli komputera. W zakładce Wygaszacz ekranu klikamy Zasilanie. Szukamy linijki Wyłącz monitor. Z listy wybierzcie, po ilu minutach bezruchu, monitor ma się wyłączyć. Ja mam ustawione na 10 minut - i jest idealnie.

Krok 10.

Powtarzamy krok 1 i 6. Kiedy skończymy - uruchamiamy ponownie komputer.

Czujesz tą pokaźną różnicę? ;-)

Dziękuję za dotrwanie do końca poradnika.

Jeżeli poradnik Ci się spodobał oraz przydał - podaruj mi reputację. Będzie to dla mnie wyznacznikiem, że jest zapotrzebowanie na poradniki tego typu - a co za tym idzie, stworzę kolejne.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w sprawie komputera

W razie kłopotów proszę pisać do mnie na gg/pw.

Poradnik jest mojego autorstwa. Powstał na potrzeby forum.toproste.pl. Nie życzę sobie, aby był kopiowany na inne strony bez mojej zgody. Niedotrzymanie warunków praw autorskich grozi grzywną/pozbawieniem wolności.
Devil murder v3 jest offline  
Stary 18-06-2010, 11:45   #2
Speedy
Banned

Speedy nie ma jeszcze wyrobionej reputacji
Domyślnie

Bardzo ciekawy poradnik , ale sam to potrafiłem wczesniej, za checi i wykonanie 10/10.
Speedy jest offline  
Stary 18-06-2010, 11:52   #3
Precision
VIP

Precision's Avatar

Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!
Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!Precision jest LEGENDĄ!
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do użytkownika Precision
Domyślnie

Pomocne dla początkujących. Przyspieszy na pewno nie jednego pc'eta.
Dobry poradnik, postarałeś się.

!Wymiany!

Precisionek 1-[620]
Precision jest offline  
Stary 18-06-2010, 12:04   #4
Devixx
VIP

Devixx's Avatar

Miasto: Chełm
Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !
Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !Devixx to wzór do naśladowania !
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do użytkownika Devixx Wyślij wiadomość przez MSN do Devixx Send a message via Skype™ to Devixx
Domyślnie

CCleaner'a i jego właściwości znałem od dawna. A reszty typu defragmentacja nie używam, ale sprawdzam teraz.

Polecam odznaczyć

W końcu tego używamy najczęściej.

Autostartu i rejestru używam najczęściej.

Dobry poradnik

10/10
Stary 18-06-2010, 12:42   #5
KaZeK
nothing is true

KaZeK's Avatar

Miasto: Brzeszcze
KaZeK ma wyłączoną reputację
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do użytkownika KaZeK
Domyślnie

Przynajmniej połowa forumowiczów będzie miała czyściejsze komputery XDD

Poradnik dobrze zrobiony 10/10
[Tru] 1 - 2618

z przerwami

KaZeK jest offline  
Stary 18-06-2010, 13:18   #6
Zark
Wszechobecny!

Zark's Avatar

Miasto: Przeworsk
Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !
Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !Zark to wzór do naśladowania !
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do użytkownika Zark
Domyślnie

Ładny poradnik chociaż z tą opcją wydajności wiedziałem od dawna jak i o CCleanerze.

10/10
Zark jest offline  
Stary 18-06-2010, 13:49   #7
Burdak
Nowicjusz

Miasto: Poznań
Burdak nie jest jeszcze znany.
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do użytkownika Burdak
Domyślnie

Ameryki nie od kryles ale brawa za checi 10/10
Burdak jest offline  
Stary 18-06-2010, 16:11   #8
Marcelllo
Mistrz konkursów

Marcelllo's Avatar

Miasto: Lublin ;P
Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!
Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!Marcelllo jest LEGENDĄ!
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do użytkownika Marcelllo
Domyślnie

Poradnik spoko 9/10 ale jedna uwaga:
Mam jedno ale co do odkurzaczy plików itp. - Nie zawsze działają tak jak chcielibyśmy (usuwa części systemu), więc preferuję formata

Szukasz wymiennika? Ten temat jest dla Ciebie: Wymiany u Mareckiego
Marcelllo jest offline  
Stary 18-06-2010, 16:27   #9
ViVuSeK
Mastah!

ViVuSeK's Avatar

Miasto: Ruda Śląska
ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !
ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !ViVuSeK to wzór do naśladowania !
Domyślnie

Poradnik nie jest zbyt dokładny ,ale ważne ,że jest więc daje 8/10.
Mogłeś jeszcze dokładniej opisać niektóre screeny.
Easy Cleaner najlepszy według mnie.
ViVuSeK jest offline  
Stary 18-06-2010, 16:42   #10
Knight Lukas
Wszechobecny!

Miasto: /t
Knight Lukas jest LEGENDĄ!Knight Lukas jest LEGENDĄ!Knight Lukas jest LEGENDĄ!
Knight Lukas jest LEGENDĄ!Knight Lukas jest LEGENDĄ!Knight Lukas jest LEGENDĄ!Knight Lukas jest LEGENDĄ!Knight Lukas jest LEGENDĄ!Knight Lukas jest LEGENDĄ!Knight Lukas jest LEGENDĄ!
Domyślnie

No może komuś to pomoże
U mnie zawsze jest posprzątane na kompie więc nie mam takich problemów
Stary 18-06-2010, 17:06   #11
Nexav.
Expert

Nexav.'s Avatar

Miasto: Białystok
Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !
Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !Nexav. to wzór do naśladowania !
Domyślnie

Posiadam W' Vista, wiec nie wiem czy on tez preferuje identycznymi opcjami, powiedz czym sie różni, dla mojej wiadomości.

Ostatnio edytowane przez Nexav. : 18-06-2010 o 17:11
Nexav. jest offline  
Stary 18-06-2010, 17:35   #12
Stoner
Banned

Stoner jest LEGENDĄ!Stoner jest LEGENDĄ!Stoner jest LEGENDĄ!Stoner jest LEGENDĄ!Stoner jest LEGENDĄ!
Stoner jest LEGENDĄ!Stoner jest LEGENDĄ!Stoner jest LEGENDĄ!Stoner jest LEGENDĄ!Stoner jest LEGENDĄ!Stoner jest LEGENDĄ!Stoner jest LEGENDĄ!Stoner jest LEGENDĄ!Stoner jest LEGENDĄ!Stoner jest LEGENDĄ!
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do użytkownika Stoner Send a message via Skype™ to Stoner
Domyślnie

Super, mówię Ci koleś dzięki Toie mój komputer będzie chodził nieco szybciej !
Jeszcze raz dzięki.
Stoner jest offline  
Stary 18-06-2010, 23:11   #13
_Kisi3lek_
Zaawansowany

_Kisi3lek_'s Avatar

_Kisi3lek_ jest dobrą osobą!_Kisi3lek_ jest dobrą osobą!_Kisi3lek_ jest dobrą osobą!_Kisi3lek_ jest dobrą osobą!_Kisi3lek_ jest dobrą osobą!
Domyślnie

Ładny poradnik napewno się przyda 10/10 za checi ))
_Kisi3lek_ jest offline  
Stary 19-06-2010, 09:35   #14
Satexo
Nowicjusz

Satexo nie jest jeszcze znany.
Domyślnie

10/10.
Bardzo dobry poradnik, przyda się innym, chociaż ja z niego skorzystam gdy będę miał śmieci, ponieważ wszystko robię ręcznie. : )
Satexo jest offline  
Stary 19-06-2010, 17:32   #15
Deads
Banned

Miasto: Wadlewo
Deads to ANIOŁ!
Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!Deads to ANIOŁ!
Domyślnie

Dzięki Przyda się Poradnik
10/10
Deads jest offline  
Stary 19-06-2010, 17:40   #16
Nexav.
Expert

Nexav.'s Avatar

Miasto: Białystok
Domyślnie

dzięki, troche przyśpieszylo mi kompa ;d lecz mam nowego i nie odczuwam az takiej róznicy ;>
Nexav. jest offline  
Stary 04-07-2010, 20:31   #17
Ryonal_R
Zaawansowany

Ryonal_R's Avatar

Miasto: Capital City
Ryonal_R jest nie do zastąpienia!Ryonal_R jest nie do zastąpienia!Ryonal_R jest nie do zastąpienia!Ryonal_R jest nie do zastąpienia!Ryonal_R jest nie do zastąpienia!Ryonal_R jest nie do zastąpienia!Ryonal_R jest nie do zastąpienia!Ryonal_R jest nie do zastąpienia!Ryonal_R jest nie do zastąpienia!Ryonal_R jest nie do zastąpienia!Ryonal_R jest nie do zastąpienia!Ryonal_R jest nie do zastąpienia!Ryonal_R jest nie do zastąpienia!
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do użytkownika Ryonal_R Send a message via Skype™ to Ryonal_R
Domyślnie

Dzieki za pomoc od razu szybciej komp chodzi reput leci
Stary 04-07-2010, 20:39   #18
Azbestowy
Banned

Miasto: Z TOND
Azbestowy jest nie do zastąpienia!Azbestowy jest nie do zastąpienia!Azbestowy jest nie do zastąpienia!Azbestowy jest nie do zastąpienia!Azbestowy jest nie do zastąpienia!Azbestowy jest nie do zastąpienia!Azbestowy jest nie do zastąpienia!Azbestowy jest nie do zastąpienia!Azbestowy jest nie do zastąpienia!Azbestowy jest nie do zastąpienia!Azbestowy jest nie do zastąpienia!
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do użytkownika Azbestowy
Domyślnie

Nie wiem czemu ale strasznie wieje copypastą... no cóż. Mojego komputera nie da się przyspieszyć. 633procesor KURWHO
Azbestowy jest offline  
Stary 04-07-2010, 21:05   #19
Axelo .
Maniak!!!

Axelo .'s Avatar

Miasto: Rzeszów
Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !
Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !Axelo . to wzór do naśladowania !
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do użytkownika Axelo . Send a message via Skype™ to Axelo .
Domyślnie

CCleanera używam już od dawna ale dobrze że wstawiłeś go na forum.
9/10, poradnik dobrze i przejrzyście zrobiony.
Stary 04-07-2010, 23:26   #20
Megereess Onwed
Banned

Miasto: Rzeszów
Megereess Onwed jest dobrą osobą!Megereess Onwed jest dobrą osobą!Megereess Onwed jest dobrą osobą!Megereess Onwed jest dobrą osobą!Megereess Onwed jest dobrą osobą!Megereess Onwed jest dobrą osobą!
Domyślnie

POradnik bardzo dobry 10\10
lecz mysle ze wiekszosc osob to znala
Megereess Onwed jest offline  
Zamknięty Temat

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania